LOKALITA

Lokalita

Krásy a zaujímavosti Vysokých Tatier sa nedajú spočítať ani na prstoch oboch rúk.  My sme pre vás pripravili tie najmajestatnejšie z nich, ktoré sa oplatí vidieť, pretože vás očaria. Na konci dannej stránky nájdete interaktívnu mapu, na ktorej sú vyznačené nielen spomínané krásy Vysokých Tatier, ale aj mnoho iných zaujímavých miest na Slovensku. 

štít, Gerlach, Gerlachovské sedlo, Vysoké Tatry, Nový Smokovec

Najvyšší vrch – Gerlachovský štít

Gerlachovský štít, nazývaný často Gerlach je najvyšší vrch Tatier, Slovenska aj celých Karpát. Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a patril i do jej chotára. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol. Gerlachovský štít je pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevovanejších vrcholov.

Lomnický štít, lanovka, Skalnaté pleso, Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

Najnavštevovanejšia „atrakcia“ – visutá lanovka na Lomnický štít

Druhý najvyšší štít Vysokých Tatier je Lomnický štít. Vrchol Lomnického štítu pripomína trojhrannú pyramídu a siaha do výšky 2633,8 m. n. m. Popularitu získal vďaka visutej lanovke, ktorá k nemu vedie zo Skalnatého plesa. Visutá červená lanovka prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazda trvá 8,5 minúty. Od svojho vzniku až do roku 1956 držala dĺžkou dráhy 5 428 metrov svetový primát medzi osobnými lanovkami.  Pre mnohých zostáva pohľad z vrcholu Lomnického štítu nezabudnuteľným zážitkom na celý život.

Sedielko, sedlo, Starý Smokovec, Tatranská Javorina, Vysoké Tatry

Sedielko - najvyššie položené sedlo

V našej dvanástke  sa nachádza aj jedno zo sediel nazývané Sedielko. Je situované medzi Zadným Ľadovým štítom a Širokou vežou v nadmorskej výške 2 376 m. n. m. Je najvyššie položeným sedlom, ktoré spája Malú Studenú dolinu a Zadnú Javorovú dolinu. Prejsť ním môžete v oboch smeroch – zo Starého Smokovca alebo Tatranskej Javoriny.

Belianska jaskyňa, Tatranská Kotlina, prírodná pamiatka, Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

Belianska jaskyňa

K prírodným krásam určite patrí Belianska jaskyňa. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou pre verejnosť. Nachádza sa v Kobylom vrchu nad Tatranskou kotlinou a je vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Sprístupnili ju v roku 1882 a zo všetkých tatranských jaskýň má najbohatšiu kvapľovú (sintrovú) výzdobu. Z celkovej dĺžky jaskyne 3829 m je sprístupnených 1370. Zaujímavosťou je aj elektrické osvetlenie, ktoré bolo zavedené už v roku 1896. Túto zimnú sezónu (2016/2017) je jaskyňa z dôvody rekonštrukcie zábradlí pre verejnosť zatvorená!

Medvedie dni, Hrebienok, festival, Starý Smokovec, Vysoké Tatry

Medvedie dni na Hrebienku

Obľúbený tatranský medvedí  festival na Hrebienku, ktorý je každoročne plný veselej  medvedej atmosféry pre deti i dospelých. Môžete sa tešiť na stáleho moderátora Andreja Bičana a rok, čo rok zaujímavejší program. Na festivale vystupujú umelci ako: Majster N, detské divadlá, tanečné formácie,  detský sláčikový orchester, Miro Jaroš a mnohí iní. Podujatie sa spravidla koná na prelome júla a augusta.

Vodopád Skok, Kmeťov vodopád, vodopád, Mlynická dolina, Vysoké Tatry

Vodopád Skok a Kmeťov vodopád

Z krás, ktoré vytvorila príroda z vody, môžeme spomenúť Vodopád Skok a Kmeťov vodopád. Vodopád Skok „skáče“ v Mlynickej doline. Napája ho totiž potok Mlynica, ktorý padá z výšky 100 m, akoby skákal. Dĺžka samotného vodopádu je 25 m a je to najvodnatejší vodopád Vysokých Tatier. Prívlastok „naj“ obsahuje aj Kmeťov vodopád. Ten je zase najdlhší vodopád Vysokých Tatier. Jeho dĺžka je 80 m a nachádza sa v doline Nefcerka.

Tatranská magistrála, turistická trasa, turistická cesta, Vysoké Tatry, Belianske Tatry

Tatranská magistrála - najdlhšia turistická trasa

Najdlhšia a najvýznamnejšia červeno značená turistická cesta, ktorá pretína celé južné úbočie Vysokých Tatier od Podbanského až po Veľké Biele pleso na úpätí Belianskych Tatier. Dĺžka magistrály je 46,25 km. Vznik magistrály sa datuje do tridsiatych rokov dvadsiateho storočia, pričom v päťdesiatych rokoch bola dokončovaná. Jej najnižší bod sa nachádza v bode začiatku – v Podbanskom (963 m n. m.) a najvyšší dosahuje úctyhodnú výšku 2 037 m n. m..

Najmohutnejšia stena, Kežmarský štít, štít, Vysoké Tatry

Najmohutnejšia stena – stena Malého Kežmarského štítu

Ďalším z kategórie „naj“ je Stena Malého Kežmarského štítu, ktorá je najmohutnejšou skalnou stenou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa na severnej časti Malého Kežmarského štítu a jej výška je 900 m. Táto stena je ideálnym miestom pre horolezcov. Z juhovýchodu je ľahko dostupný, zato mohutnou severnou stenou už vedie vyše 100 prvovýstupov, viaceré mali v tatranskom horolezectve prelomový význam.

Mengusovská dolina, Kriváň, Kôprovský štít, turistický chodník, Vysoké Tatry

Dolinami nachádzajúcimi sa pod úpätiami hôr vedú turistické chodníky. Ak sa na ne vyberiete, neoľutujete. Ponúkajú množstvo panoramatických pohľadov, ktoré si skutočne vychutnáte. Jednou z nich je Kôprová dolina. Ide o 12 km dlhé územie s množstvom bočných dolín. Turistický chodník, ktorý nimi prechádza, vás prevedie prírodným bohatstvom. Zelenými lúkami, bohatými lesmi či brehom Kôprovského potoka. Prechádza aj cez Hlinskú dolinu do Vyšného Kôprovského sedla a do Mengusovskej doliny. Dostať sa môžete až na Kôprovský štít, ktorý sa týči nad dolinou spoločne s Kriváňom.

Chata pod Rysmi, Mengusovská dolina, Sedlo Váha, Vysoké Tatry

Chata pod Rysmi - najvyššie položená chata

Chata pod Rysmi je najvyššie položená horská chata v Tatrách i na Slovensku. V prevádzke je iba v letnej sezóne (od 15. júna do 31. októbra). Je situovaná v suťovisku pod sedlom Váha v rovnomennej dolinke, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies v uzávere Mengusovskej doliny.

Štrbské pleso, jazero, Solisko, Vysoké Tatry

Najznámejšie a najnavštevovanejšie pleso – Štrbské pleso

Je druhým najväčším plesom na Slovensku. Ako jediné dostupné jazero zo všetkých tatranských plies, ho môžete celé preveslovať a oddýchnuť si v člnkoch s výhľadom na Tatry. Tradícia člnkovania má viac ako 130-ročnú históriu. 5.júla 2008 sa člnkovanie opäť po 25 rokoch obnovilo. Jazero sa „odomklo“ a vy sa z neho môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu.